Underviseren udskiftede holdundervisning i softwareprogrammet Envivo med instruktions-/øvelsesvideoer, der lå tilgængelige på Brightspace gennem hele semestret.
Tidligere lå timerne i Envivo ofte sent om eftermiddagen, og der var en forholdsvis lav deltagelse. Underviseren ønskede derfor at tilbyde et undervisningsformat, som de studerende kan tilgå i det omfang, de hver især har brug for og tid til.
Frigive ressourcer
Anvende de studerendes og studenterinstruktorenes tid på en bedre måde.
Skabe fleksibel, effektiv og tilgængelig undervisning
CASENS FORLØB | |||
Før undervisning | På baggrund af fagets tidligere forløb inddeles forløbet i små sekvenser. Hver sekvens planlægges med indhold, læringstier, materiale der skal downloads og øvelsesbeskrivelser der skal arbejdes med.
| ||
Til undervisning | Studenterinstruktorerne varetager opfølgningen på onlineundervisningen, og sørger for, at de studerende løbende uploader deres Envivo projekter og giver dem feedback. |
RESSOURCER TIL STUDERENDE |
Online undervisningsmateriale |
De studerende kan bedre selv tilrettelægge deres tid, da videoerne var tilgængelige online ved kursets start.
I stedet for at være til stede på kun halvfyldte hold, kan instruktorerne bruge deres tid mere konstruktivt og give feedback på de uploadede videoer.
Videoerne kan tilgås gennem hele semesteret og kan dermed også anvendes som eksamensforberedelse.
Husk, at softwareprogrammer som Envivo løbende opdateres, hvilket gør det nødvendigt at vedligeholde videoerne i samme takt.
Screencastprogrammer er nemme at arbejde med, selv for uøvede. Husk at tænke den samlede undervisningspakke ind – tema, indhold og øvelser.
Undervisers navn | Lasse Lindekilde og Gitte Sommer Harrits |
Fakultet og institut | BSS |
Uddannelse | Statskundskab |
Studieniveau | Bachelor |
Omfang | Online Kursus |
Undervisningsform | Holdundervisning |
Aktivitetstype | Produktion, information og viden |
Skriv til redaktion bag AU Educate, hvis du har spørgsmål til indholdet eller har brug for sparring omkring din undervisning fra en af de mange dygtige fagfolk på Centre for Educational Development.